2017 All-Tournament Teams

Congratulations to all our honorees!

Pictures of Regional Champions, Runner-Ups, MVPs, and All-Tournament Teams (if received from TD) are posted in an album on the Carolina Region Facebook page.  Be sure to "LIKE" us on Facebook so you can keep up with all our updates!

18’s:

All-Tournament Team:

  • MVP - Alyssa Pieh (S, #10) - Academy 18 Diamond
  • Christine Alcox (OH, #5) - Academy 18 Diamond
  • Tayor Thomas (OH, #1) - Academy 18 Diamond
  • Braxton Wright (Lib, #12) - Academy 18 Diamond
  • Faith Merritt (MH, #10) - Jammers 18 Black
  • Natalie Ferrell (Lib, #4) - Jammers 18 Black
  • Megan Andrews (OH, #18) - Jammers 18-SG
  • Mary Cate Kovash (OH, #2) - Zoo City Vipers

17’s:

All-Tournament Team:

  • MVP - Lauren Janok (S, #1) - Academy 17 Diamond
  • Taylor Rebne (OH, #10) - Academy 17 Diamond
  • Hannah Wander (Lib, #7) - Academy 17 Diamond
  • MaKayla Chavis (RS, #3) - Academy 17 Diamond
  • Skylar Doss (Lib, #12) - Fusion 17
  • Jessica Walker (MH, #8) - Fusion 17
  • Bailey Lucas (S, #18) - Jammers 17-Red
  • Kacey Payne (S, #13) - Alexander Aces 17

16’s:

All-Tournament Team:

  • MVP -MacKenzie Hulsey (S, #2) - Academy 16 Diamond
  • Sanaa Lanier (OH, #8) - Academy 16 Diamond
  • Sue Conley (Lib, #9) - Academy 16 Diamond
  • Conzy Rozario (RS, #3) - Academy 16 Diamond
  • Emani Foster (MH, #8) - Jammers 16-SG National
  • Denise Burk (S, #12) - Jammers 16-SG National
  • Meg Ashness (OH, #21) - Academy 16 Crystal
  • Abby Vacha (MH, #14) - Brick City 16’s Ignite

15’s:

All-Tournament Team:

  • MVP - Samantha Breschi (S, #5) - Academy 15 Diamond
  • Emma Clements (OH, #2) - Academy 15 Diamond
  • Lindsey Stillson (Lib, #6) - Academy 15 Diamond
  • Kelly Kaufmann (MH, #7) - Academy 15 Diamond
  • Haley Helton (OH, #5) - CSVC 15 Boom
  • Dara Shaffer (Lib, #6) - CSVC 15 Boom
  • Erin Sadowski (Lib, #3) - I.C. Stars 15 Bria
  • Christa Burns (MH, #26) - Triangle 15 Silver

14’s:

All-Tournament Team:

  • MVP - Sydney McCree (S, #12) - Academy 14 Diamond
  • Laney Choboy (Lib, #6) - Academy 14 Diamond
  • Emily Ruble (S, #3) - Academy 14 Diamond
  • Maya Mitchall (OH, #7) - Academy 14 Diamond
  • Jaden Vaughn (OH, #3) - HRVC Niners
  • Kaylin Dowling (OH, #1) - HRVC Niners
  • Paige Gillon (MH, #12) - CHAVC Burn
  • Kaitlyn Werden (S, #13) - Academy 14 Crystal

13’s:

All-Tournament Team:

  • MVP -Nicole De Oliveira (S, #12) - Academy 13 Diamond
  • grace Badlam (MH, #8) - Academy 13 Diamond
  • Nora Pit (MH, #3) - Academy 13 Diamond
  • Tori Sears (Lib, #7) - Academy 13 Diamond
  • Maddy May (OH, #25) - ECJVC 13 Black
  • Ella Philpot (MH, #33) - ECJVC 13 Black
  • Madison Riley (Lib, #14) - Academy 13 Crystal
  • Skylin Guill (OH, #11) - I.C. stars 13 Jordan

12’s:

All-Tournament Team:

  • MVP -Kayla Clements (OH, #9) - Academy 12 Diamond
  • Hannah Morrow (S, #2) - Academy 12 Diamond
  • Maggie Gibbons (MH, #1) - Academy 12 Diamond
  • Ally Fuhrer (OH, #10) - Academy 12 Diamond
  • Ailena Mykins (#22) - I.C. Stars 12 MB
  • Addison Gallyon (#2) - I.C. Stars 12 MB
  • Elly Davis (S, #2) - HRVC Pixies
  • Gracie Jordan (MH, #23) - I.C. Stars 12 Ellyn

 

18 East - Division 1:

MVP:

  • Madie Schider (#1) - CFV 18 Xtreme

18 East - Division 2:

MVP:

  • Alex Denton (#27) - FC Firecrackers 18 Red

18 East - Division 3:

MVP:

  • Holly Hilliard (OH, #16) - GVC-18 Black

18 East - Division 4:

MVP:

  • Kamryn Howard (Lib, #6) - Lee County Heat 18

17 East - Division 1:

MVP:

  • Brittany Silance (Lib, #17) - Topsail 17’s

17 East - Division 2:

MVP:

  • Hailey Brantley (S, #24) - JoCo 17-Slate

17 East - Division 3:

MVP:

  • Alyss Snyder (S, #18) - ECJVC 17 White

17 West - Division 1:

MVP:

  • Morgan Edwards (S, #11) - Easte Denver 17

16 East - Division 1:

MVP:

  • Dalton Akos (#13) - CHAVC Ignite

16 East - Division 2:

MVP:

  • Rachel Bramble (OH, #7) - Apex Stars 16 Blue

16 East - Division 3:

MVP:

  • Willow Williams (S, #2) - Fusion 16

16 East - Division 4:

MVP:

  • Audrey Stiefel (Lib, #19) - Proehlific Power 16 Blue

16 East - Division 5:

MVP:

  • Allison Copeland (#8) - ARVC 16

16 East - Division 6:

MVP:

  • Sarah Phillips (#3) - HAVC - Fire

16 West - Division 1:

MVP:

  • Kailley Thompson (Lib, #11) - East Denver 16 Extreme

16 West - Division 2:

MVP:

  • Kendall Humphreys (OH, #12) - Champion 16 Kernersville Purple

15 East - Division 1:

MVP:

  • Camilla Wilkerson (MH, #22) - ECJVC 15 Purple

15 East - Division 2:

MVP:

  •  Gabby Burnett (#1) - CHAVC Flash

15 East - Division 3:

MVP:

  • Kennedy Coleman (S, #94) - Proehlific Power 15 Blue

15 East - Division 4:

MVP:

  • Alexis Thornton (OH, #8) - Sandhills Lightning 15 Blue

15 East - Division 5:

MVP:

  • Maxine Kooper (MH, #1) - Raleigh 15 Black

15 East - Division 6:

MVP:

  • Jacquelin Avila Perez (S, #7) - Lenoir Fusion 15 Red

15 West - Division 1:

MVP:

  • Cheyenne Clonch (MH, #25) - WW Boom 15U

15 West - Division 2:

MVP:

  •  Alexandra Zettlemoyer (S, #31) - CUVC 15 Grey

15 West - Division 3:

MVP:

  • Anna Blume (OH, #45) - HRVC Slammers

14 East - Division 1:

MVP:

  •  Mackenzie Stafford (MH, #9) - Triangle 14 White

14 East - Division 2:

MVP:

  • Madelyn Carraway (Lib, #6) - ECJVC 14 Purple

14 East - Division 3:

MVP:

  •  Brianna Thompson (#9) - CSF 14 Black

14 East - Division 4:

MVP:

  • Quinn Pendergrass (MH, #3) - Academy 14 Jade

14 East - Division 5:

MVP:

  • Kailee Dodd (Lib, #34) - CFV 14 Waves

14 East - Division 6:

MVP:

  • Cheyenne Owen (MH, #1) - GVC - Carolina Fury

14 East - Division 7:

MVP:

  • Alyssa Lay (S, #5) - Topsail 14 Gold

14 East - Division 8:

MVP:

  • Maeghan Wallace (#19) - Fusion 14.2

14 West - Division 1:

MVP:

  • Avery Hothersall (#6) - CUVC 14 Blue

14 West - Division 2:

MVP:

  • Sheridan Elliott (#15) - Sports Academy Ice

14 West - Division 3:

MVP:

  • Carly Moody (S, #18) - Crossroads 14

14 West - Division 4:

MVP:

  • Lauren Hettleman (Lib, #1) - AVC - Black Ice 14’s

13 East - Division 1:

MVP:

  • Anna Shohfil (S, #1) - CHAVC Blaze

13 East - Division 2:

MVP:

  • Emily Bobbitt (S, #10) - Triangle 12 Black

13 East - Division 3:

MVP:

  • Grace Christianson (#11) - Sandhills Lightning 13 Black

13 East - Division 4:

MVP:

  • Zoe Whisnant (#12) - CSF 13 White

13 East - Division 5:

MVP:

  • Hattie Waddill (OH, #4) - Academy 13 Ruby

13 East - Division 6:

MVP:

  • Joci Nelson (OH, #5) - TRVC 13 Black

13 West - Division 1:

MVP:

  • Trinity Tramel (OH, #4) - CSVC 13 Crusaders

13 West - Division 2:

MVP:

  • Carson Ledford (OH, #6) - WW Boom 13U

13 West - Division 3:

MVP:

  • Zoe Susi (#22) - WC Smash 13’s

12 East - Division 1:

MVP:

  • Callie Branch(#1) - Triangle 12 White

12 East - Division 2:

MVP:

  • Piper Mauldin (MH, #11) - Stanly Elite 12

12 East - Division 3:

MVP:

  • Emily Barr (#12) - CSF 12 Teal

12 East - Division 4:

MVP:

  • Grace Newcomb (#2) - NCDVC 12’s

12 West - Division 1:

MVP:

  • Sienna Thompson (#24) - I.C. Stars 12 SD

12 West - Division 2:

MVP:

  • Sarah Hollar (OH, #15) - Alexander Aces 12 - Mandy

12 West - Division 3:

MVP:

  • Christina Skelly (#3) - BEVC 12 Kryptonite